AileAile İçi İletişimAile PsikolojisiÇocukÇocuklarMutfakSağlık

Bir Aile Bahçesi Sağlığınızı Nasıl İyileştirir?

Fiziksel aktivite ve stres atmak için birlikte bahçe işleri yapabilirsiniz.

Bir Aile Bahçesi Sağlığınızı Nasıl İyileştirir?
Bir Aile Bahçesi Sağlığınızı Nasıl İyileştirir?

Merhaba sevgili eskablog ailesi bugünde ilginizi çekebilecek bir konu ile karşınızdayız.

Konumuz Aile Bahçesi!

İster bir dönümlük araziniz, ister balkonda birkaç küçük saksınız olsun, mutlaka bir aile bahçesi oluşturun: Emin olun hepiniz daha sağlıklı yaşayacaksınız! Bahçecilik, paylaşması kolay bir aktivitedir ve taze sebzeleriniz, rengarenk çiçekleriniz ve aromatik bitkilerinizle birlikte faydalarınıda toplayacaksınız. Daha da iyisi, bu faydaları görmek için bitkilerinizin çiçek açmasını beklemek zorunda değilsiniz. Bazıları (stres atma gibi) neredeyse anlıktır.

Ebeveynler ve çocuklar bir bahçe oluşturmak ve ona bakmak için birlikte çalıştıklarında, hepsi bu avantajlardan yararlanabilirler.

Fiziksel Aktivite

Bahçe işleri, hepimizin her gün ihtiyaç duyduğu (en az 30 dakika) orta yoğunlukta egzersizlerdir. Aile bahçenize bakmak, örneğin koşmak veya gençler için tenis oynamak gibi güçlü aktiviteler gerektirmese de, yine de vücudunuz için faydalıdır.

Araştırmalar, bahçeyle uğraşmaya başladığınızda, alışkanlık haline getirdiğinizi ve genellikle önerilen 30 dakikadan daha uzun süre devam ettiğinizi gösteriyor. Bahçe işleri, kas becerilerinizi güçlendirmeyi ve ve vücudunuzu esnetmeyi içerir.

Daha Düşük Stres, Daha İyi Ruh Hali

Bahçe işleri, büyüleyici nedenlerin bir kombinasyonu için mükemmel bir stres gidericidir: temiz hava ve güneş ışığına maruz kalma, rahatlatıcı ve tekrarlayan görevler ve hatta beyinde serotoninin salınmasına yardımcı olan topraktaki zararsız bakterilerle temas.

Açık Havada Geçirilen Zaman

Çocuklar, evde yada kapalı alanlarda çok fazla zaman geçirmeye eğilimlidir, bu da davranışlarını ve sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bir aile bahçesi onları dışarıya çıkarır ve doğal dünyanın tadını çıkarır.

Daha iyi uyku

Yukarıdakilerin tümü (fiziksel aktivite, stresi azaltma, dışarıda olma) herkes için daha fazla ve daha iyi uykuya katkıda bulunabilir. Ve daha iyi uyku, çocukların okuldaki davranışlarını ve performansını iyileştirebilir.

Sağlıklı Beslenme

Sebze yetiştiren çocuklar sebze yemeye daha yatkındırlar veya en azından, alışılmadık sebzeleri tatmaya daha istekli olurlar, bu da bu yeni tatları sofralarınıza dahil etmenin ilk adımıdır. Bahçeleri olmayanlara göre bahçe işleri yapan yetişkinlerin daha fazla meyve ve sebze yemesi daha olasıdır.

Aile zamanı

Bir aile bahçesinin planlanması, ekilmesi ve bakımı, herkesin paylaştığı bir amaçla fiziksel aktivite sunar.

Bahçe işleri, çocuklara sorumluluğu öğretmeye yardımcı olur ve onlara bir başarı hissi verir. Hepinize üzerinde çalışacağınız ve birlikte keyif alacağınız bir proje verir ve bu da aile bağınızı güçlendirir.

Aile Bahçeniz İçin Projeler

Yaşadığınız yerde hangi bitkilerin en iyi büyüyeceğini öğrenmek için bir komşunuza, bir aile üyesine, yakınınızda bulunan ziraat mühendisleri odalarından bir ziraat mühendisine danışın. Bahçenizi daha Dünya dostu bir hale getirmek için varillere yağmur suyu biriktirmeyi ve bir kompost yığını başlatmayı düşünebilirsiniz.

Dış mekan alanınız sınırlıysa, bahçe işlerini denemek için küçük saksılara yada kaplara dikmek iyi bir yoldur. Yeriniz olsa bile, küçükler için küçük kaplarla başlamak bahçecilik için iyi bir giriş olabilir.

Sebzeler

Onları tohum olarak dikin veya bir başlangıç yapmak için küçük bir fide satın alın. Çocuklarınızın sevdiği bir sebze varsa, kesinlikle kendi sebze yetiştirmelerine izin vermeye değer. Havuç, fasulye, dolmalık biber ve patates gibi çocuklara hitap eden şeyleri dikebilirsiniz. Domatesler de onlarca farklı renk, şekil ve boyut için tohum bulabilir, çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Turp, bezelye, salatalık ve birçok bitki gibi hızlı büyüyen bitkiler çocukların büyümesi için tatmin edicidir. Ve çocuklarınız çok küçükse, bezelye, mısır ve fasulye gibi daha büyük tohumlu sebzeleri ekmenin onlar için daha kolay olduğunu unutmayın.

Çiçekler

Çocukları çiçek bahçeciliğine dahil etmek için birçok seçenek var. Paketlerdeki güzel resimlere göre bazı tohumları seçmelerine izin verin. Ya da yüksek bir bitki olan ve büyümesi kolay ayçiçeklerini tercih edin. Basit papatyalar, çocukların eğlenmesi, sergilenmesi ve zanaat yapması için çok sayıda çiçek üretir. Büyümesi kolay olan (ve dolayısıyla hayal kırıklığına yol açma olasılığı daha düşük olan) diğer çiçekler, kadife çiçeği, aslanağzı ve sardunyalar.

Ayrıca, kelebekleri çeken ve besleyen bitkilerle dolu bir kelebek bahçesi oluşturmak gibi bir amaç ile çiçek dikmeye karar verebilirsiniz. Bu güzel canlıları karşılarken güzel şeyler yetiştirmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

Meyveler

Meyve ağaçlarının bakımı zor olabilir ve hasat vermesi birkaç yıl alabilir. Ancak çilekler, tohumlardan veya fidelerden yetişmek için çok kolaydır ve böğürtlen veya ahududu da bir seçenek olabilir (ayrıca çok yıllıktır ve her yıl meyve verebilir). Çok sıcak bir iklimde yaşıyorsanız veya iç mekanda tutuyorsanız, kendi turunçgillerinizi de yetiştirebilirsiniz.

Çocuklar İçin Aile Bahçe İşleri

Çocuklar, aile bahçeniz için birçok işi bağımsız olarak veya bir yetişkinin yanında yapabilirler. Yabani otları temizleme gibi sıkıcı işlerde çalışmalarını istemeseniz de sorumluluk almak, bir aile bahçesini anlamlı kılan şeyin bir parçasıdır. Küçük, belirlenmiş bir alanı temizlemek veya 15 dakika çalışmak gibi bir hedef belirleyin, sonra başka bir şey yapın.

Yaşlarına bağlı olarak çocuklar şunları yapabilir:

  • Bitkilerin altına gübre atmak
  • Kompostları kompost yığınına getirmek
  • Sulama kabı yada hortumla bitkilerin sulamak
  • Tırmık ile yaprakların temizlemek
  • Ot (neyin koparılacağı ve neyin saklanacağına dair iyi talimatlarla birlikte) temizlemek
  • Tohumlar veya bitkiler için çukurlar kazmak
  • Bahçeden meyve veya sebze hasat etmek
  • Bir çiçek buketi için çiçekleri koparmak (yine, iyi talimatlar önemli olacaktır!)
  • Çimleri biçmek (10 yaş ve üstü)

Ne yapmayı seçerseniz seçin, çocuğunuzu da yol boyunca eğittiğinizden emin olun. Çocuğunuzun düşüncelerinide ailenizle birlikte yetiştiriyor olacaksınız…

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba