ÇocuklarHikayeler

Bir Masal Ülkesine Yolculuk

Geleceğimizi Koruyalım - Geri Dönüşüme Önem Verelim

Bir Masal Ülkesine Yolculuk

Merhaba gül yüzlü, güzel gözlü çocuk! Bugün sana bir masal anlatacağım. Ama bu masal öyle bildiğin gibi geçmiş zamanlarda, uzak bir ülkede… diye başlamıyor.

Şimdi ben anlatayım sen dinle…

Gelecek zamanlardan birinde aynı senin gibi gül yüzlü, güzel gözlü bir çocuk yaşarmış. Her sabah uyandığında dumanlı, gri gökyüzünü ve solgun güneşi görürmüş. Bir gün yaşlı insanların masmavi gökyüzünden, yemyeşil ağaçlardan, rengârenk açan çiçeklerden, şırıl şırıl akan derelerden ve içinde çeşit çeşit canlıların yaşadığı dalgalı denizlerden, kuşlardan bahsettiklerini duymuş. Çok merak etmiş bu güzel ülkenin nerede olduğunu. Ve bilge bir kişiye “bu ülkeye nasıl giderim” diye sormuş.

Bilge kişi önce derin bir iç çekmiş ve cevap vermiş: “Sana yolu tarif ederim ama bu yolculuğa çıktığında karşına kapılar çıkacak. Ancak sen doğru kararı verdiğinde açılacaklar.”

Çocuk, güzel ülkeyi aramak için yola koyulmuş. Bir süre sonra susuzluktan dudakları kurumuş. Tam o sırada bir kapı çıkmış karşısına, önünde sıra sıra çeşmeler. Ve hepsinden şarıl şarıl buz gibi sular akıyormuş. “Su içebilirsin.” demişler. Çocuk önce tek tek muslukları kapatmış. En son musluktan kana kana su içmiş, biraz yanına alıp onu da kapatmış. Kapı açılmış ve yola devam etmiş. Uzun yollardan geçmiş. Sonunda kocaman bir kapı daha. Kapının önünde küçük bir kutu, üzerinde ise bir yazı varmış: “Kıymetli hazineyi yerine koy.” Çocuk kutuyu açtığında içinde tohumlar bulmuş. Bu tohumları toprağa dikmiş ve yanına aldığı su ile onları güzelce sulamış. Tohumlar filizlenmiş, toprak canlanmış ve kapı açılmış. Çocuk yoluna devam etmiş. Tam karnı acıkmış ve yorulmuşken son kapının önüne gelmiş. Çocuğa kâğıda sarılmış demir bir kutu ve bir şişe vermişler. Şişede soğuk bir şerbet, kutuda lezzetli bir yemek varmış. Çocuk yemeği yemiş, şerbeti içmiş.

Geri-Dönüşüm
Geri Dönüşüm

Elinde kalan şişeyi, kâğıdı ve kutuyu kapının yanındaki kutulara ayrı ayrı bırakmış. Son kapı gıcırdayarak açılmış. Çocuk gözlerine inanamamış. Masmavi bir gökyüzü, pırıl pırıl bir güneş, balıklarla dolu nehirler, yemyeşil ormanlar, cıvıldayarak ötüşen kuşlar ve rengârenk çiçekleriyle işte karşısında güzel ülke.

Doga-Yesil-Nehir-Cicekler
Doga-Yesil-Nehir-Cicekler

Yoluyla
Yazan: Ferize Yeksek
Kaynak
Kaynak: Diyanet Çocuk Dergisi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba