ÇocukAileÇocuklarNedir?

Çocukların Gece Terörü

Gece terörü nedir?

İki ila altı yaş arasındaki tüm çocukların yaklaşık yüzde 20’si, bazen gece terörü olarak da adlandırılan gece korkusu yaşamıştır, ancak dokuz aylıktan itibaren bebekler de de bu görülebilir. Teknik olarak, REM olmayan veya rüya olmayan ani bir önyüklemeden kaynaklanırlar. Bu durumdaki bir çocuk ağlar, sızlanır veya kıvranır. Gerçekten uyanık değil, ama kafası karışmış ve hatta korkmuş görünür.

Gece terörü kabuslardan nasıl farklıdır?

Rüya evresinde (REM) kabuslar görülür. Kabus gören bir çocuk, onları neyin korkuttuğu konusunda daha net bir fikre sahiptir, ancak iki yaşından küçüklerse bunu ifade edemeyebilirler. Az önce kötü bir rüya gördüyse, çocuğunuz da uykuya dalmakta zorluk çekebilir ve ertesi sabah olayı hatırlayabilir. Bir kabustan sonra çocuk uyanık ve duyarlıdır, kabustan sonra ise aslında hala uykuda olduğu için anne-babasına pek tepki vermez. Gece terörü de genellikle gecenin ilk yarısında meydana gelir.

Gece terörü ne kadar sürer?

Bir şok genellikle beş ila 15 dakika sürer. Çoğu zaman, bu durumdaki bir çocuğu sakinleştirmek mümkün olmaz. Tekrarlanan sakinleştirme girişimleri işe yaramazsa, bu ebeveynler için çok korkutucu olabilir.

Nasıl davranmalıyım?

En önemli şey kendinizi sakin tutmaktır. Gece terörünün kötü bir şey olmadığını unutmayın. Çocuğunuz size cevap vermese bile yanında kalın ve rahat rahat konuşun. Çocuğunuzun okşanmayı mı yoksa tutulmayı mı sevip sevmediğine bakın. Bilinen bir uyku vakti şarkısı, tanıdık bir müzik kutusu melodisi veya bir yudum süt veya su da sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir. Sadece orada olun ve çocuğunuzu şiddetli hareketlerden kendilerini incitmekten korumaya çalışın. Çocuğunuzu uyandırmak için çok uğraşmamalısınız, çünkü bu genellikle çocuğu korkutur veya çok kızdırır. Çocuğunuz 15-20 dakika içinde sakinleşir, uyanır veya tekrar derin uykuya dalar. Sabah, olayı hatırlamayacaktır ve sizde konuyu açmamalısınız.

Çocuğumu nasıl koruyabilirim?

Adımları önceden atabilirsiniz. Yatağa çok heyecanlı veya bitkin giren çocukların gece terörü geçirme olasılığı diğerlerine göre daha fazladır. Gecelere ve yaşa bağlı olarak gün içinde yeterince uyuduğundan emin olun. Banyo yapmak / yıkanmak, şarkı söylemek, kitap okumak gibi bir dizi sakinleştirici yatma ritüeliniz olduğundan emin olun. Hikayeler ve kucaklaşmak için bolca zaman.

Gece terörü genellikle gecenin ilk yarısında, uykuya daldıktan iki ila üç saat sonra meydana geldiğinden, küçük çocuğunuzu böyle bir olaydan yaklaşık 15 dakika önce nazikçe uyandırabilirsiniz. Bu onun uyku alışkanlıklarını değiştirmeli ve gece korkularının hafif uykuyu işgal etmesini önlemelidir.

Sümeyra Kula Satık

Zerrece tamahım yoktur şu Dünya varına, Rızkımı veren Hüda'dır kula minnet eylemem.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba