Kahvaltılık TarifleriMutfak

Yeşil İncir Reçeli Tarifi

Kahvaltılık Tarifler

Merhabalar.‼️

Bugünki yazımda sizlerle yeşil incir reçeli tarifimi paylaşacağım.

En sevilenler arasında yer alan reçelimiz iki aşamadan oluşuyor. İncirlerin acı suyunu çıkartmak ve tatlandırmak.

Öncelikle incirimizin ham (erkek incir) olgunlaşmayan incirden olması çok önemli. İncirlerimizin tepe kısımlarını kesip, kestiğimiz yere ve tam tersi alt kısmına çatal yardımıyla delikler açmalıyız. İçine suyu iyice almalı. Daha sonra kaynattığımız suyun içine incirlerimizi bırakalım.

10-15 dakika kaynattiktan sonra soguk su doldurdugumuz geniş öğenin içine incirlerimizi çıkartalım. 10 dakika da soğuk suda bekleyen incirleri patlatmadan tek tek suyunu sıkarak boş bir kaba aktaralım.

Bu sırada ayrı bir tencerede şeker, su, çubuk tarçın , yarım limon suyu ve karanfili kaynamaya bırakalım ki biz incirlerimizi hazırlayana kadar şerbeti biraz yoğunlaşmaya başlasın.

Şerbeti bir kilo incire bir kilo şeker bir buçuk litre su olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Suyunu sıkarak acı suyunu bosalttığımız incirleri biraz yoğunlaşmış olan şerbetin içine koyalım ve kivamlaşıncaya kadar 30 dakika civarında kaynatalım. Çok koyu bir kıvam olmayacaktır ve incirler sünger gibi oldukları için şerbeti çabucak içine çekecektir.

Yapmanız gereken en önemli şey incirlerin acı suyunu çıkartırken patlatmak ve nazik davranmak.

Nefis ve kahvaltı sofralarınızı süsleyecek bu tarifi mutlaka bir gün deneyin.. 🤗☺️

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba