AileAile Bütçesi

Aile Bütçesi Yapmak

Aile Bütçesi Yapmak Sınırları Görebilmeyi Sağlar

Gaipten “Tüket” sesi duyanlardan mısınız? Yalnız değilsiniz. Bu 7.5 milyarın ortak sorunu. Zira Neoliberalizmin hayatımıza girdiği son 30 yılda hayli değiştik. Reklamlar, uyaranlar, çevre, moda ne alacağımızı, ne kadar harcayacağımızı, kaç taksitte ödeyeceğimizi söylüyor. Tüketmemiz için ne lazımsa yapıyor. Söylenmeyen, nasıl ödeyeceğimiz. Bizim değilmiş gibi kullandığımız kredi kartlarının, hiç gelmeyecek sanılan son ödeme tarihini düşünmek bile istemiyoruz. Ve başlıyoruz, adına “borç ödemek” denen dünyanın en yalnız alanlarından birinde debelenmeye.

Aile Bütçesi
Aile Bütçesi Yapmak Sınırları Görmeyi Sağlar

BAŞLAYALIM O ZAMAN

Daimi konuğumuz Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu ile paraya değdiğimiz her alanda kafamıza takılan soruları, seyircilerin de katkılarıyla yanıtlıyoruz. Son programın konusu aile bütçesi, yani işin temeliydi. Nasıl devletler ve şirketler bütün birimleriyle toplanıp bütçe yapıyorsa, bütün aile fertlerinin de her ay toplanıp gelir ve giderlerini hesaplaması gerektiğini vurguluyor Sadi Hoca.

Nasıl olacak diye soruyorum. Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu anlatıyor: “Bütçe aylık yapılır ve hayal kaldırmaz. Tahminlere değil gerçek gelirlere dayanır. Şans oyunlarından gelmesini dilediğiniz para gerçek gelir hanesine yazılamaz. Giderler kısmına gelince, bu da gerçek olmalı. Giderler üçe ayrılır.

Zorunlu harcamalar (Kira, ev kredisi taksidi, doğalgaz, su, elektrik, telefon faturaları, ulaşım, sigorta primleri, varsa çocuğun okul harcamaları vs)

Değişken harcamalar (Gıda, giysi, tatil giderleri, evde bakım, onarım vs)

Olağanüstü harcamalar (Araba almak, beklenmedik sağlık harcamaları, eskiyen eşyaların yenilenmesi vs)” Peki bütçe açık verirse, yani gelirimiz giderimize yetmezse? “Burada 3 seçenek var.

Eski birikimlerinizle açığı kapatmak

Borçlanmak

Fazla veren aylardan artırdıklarımızı açık veren aylara aktarmak. Yani gider kontrolü yapmak.

BÜTÇE ÖCÜ DEĞİL BU FARKINDALIK YARATIR KORKMA

Harcamalarımızı mı kısacağız peki?

Sadi Hoca net: “Evet”. “Doğru olan bu. Gereksiz olan harcamaları kısmak ya da ertelemek gerekir. Gelir sınırlı olduğu için tek çare gideri kısmaktır. Aile bireyleriyle birlikte yapılan bütçenin bir avantajı da, herkesin bütçenin sınırlarını görmesinin yarattığı farkındalık. Tasarruf eden toplum bu farkındalıkla yaratılabilir.”

Bir yüzleşme mi lazım?

“Yüzleşme şart. Böylece bütçenin nerede açık verdiğini görürüz. Ailenin çocukları da bu bilinçle yetiştikleri için gereksiz olanı tüketmez, bu yolla hayatını daha anlamlı ve duyarlı kılar.”

Peki bütçe yapımı evde kavgalara yol açmaz mı?

“Bütçe parlamentoda bile kavgalarla kabul edilir. Tabii ki evde de böyle olacak. Zamanla herkes bütçe disiplinine alışır, kavgalar sona erer.”

 

Yoluyla
Aslı ŞAFAKProf. Dr. Sadi Uzunoğlu
Kaynak
HaberTürk

Sümeyra Kula Satık

Zerrece tamahım yoktur şu Dünya varına, Rızkımı veren Hüda'dır kula minnet eylemem.

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba