AileAile Bütçesi

Aile bütçesini nasıl takip ediyorsunuz?

Aile bütçesi takibi

Aile bütçesini nasıl takip ediyorsunuz?

Çocuklu aileler de genellikle çocuk bakım masraflarını karşılamak zorundadır ve çok iyi bilirler ki, sevgili küçüklerin masrafları oldukça pahalı olabilir. Paranın gerçekten ay sonuna kadar dayanması için aile bütçesini yakından takip etmek gerekiyor. Kesinlikle bütçeye genel bir bakış almalısınız.

Aile bütçesinde neler önemlidir?

Aile bütçesi, ailenin toplam gelirinden hesaplanır. Bu, ebeveynlerin ücretlerini/maaşlarını, çocuk parası (varsa) ödemelerini ve ödenen sosyal yardımları içerir. Öte yandan, ailenin her ay katlanmak zorunda olduğu sabit giderler var. Bu kalemler, kira, anaokulu masrafları veya özel okullar için okul ücretleri, sigorta primleri ve ailenin durumuna bağlı olarak diğer sabit masraflarla ilgilidir.

Şimdi ailenin toplam gelirinden sabit masrafları çıkarırsanız, aile bütçesini, yani ailenin bir ayda kullanabileceği miktarı elde edersiniz. Ve her şey tam olarak bununla ilgili. Sabit maliyetlerine ek olarak, her ailenin farklı kategorilere ayrılabilecek birçok başka gideri vardır. Böyle bir kategori listesi finansal planlamada önemli bir adımdır.

Kabaca söylemek gerekirse, aşağıdaki alt bölümler yardımcı olabilir:
Beslenme
Giyim
Toplu taşıma ve/veya araba
Ev ve bakım
Hobiler ve boş zaman
Emeklilik provizyonu gibi diğer giderler

Aile bütçesi şimdi bu noktalar arasında bölünmelidir. Oldukça zor bir görev!
Ev defteri tutmak

Ailenin masrafları hakkında genel bir fikir sahibi olmak için, birkaç hafta boyunca bir ev defteri tutmanız tavsiye edilir. Yukarıda listelenen kategoriler yine bir alt bölüm yardımcısı olarak kullanılabilir. Artık her harcama hane defterindeki ilgili sütuna not edilir. Ancak o zaman ayda tam olarak hangi maliyetlerin ortaya çıktığını ve bunların nasıl oluştuğunu görebilirsiniz. Artık aylık mevcut meblağla uğraşmak da daha kolay çünkü artık aile bütçesi gerçekçi bir şekilde ilgili kategorilere bölünebiliyor. Ev defterine bir bakış, ayın sonunda gelirden daha fazla gider olduğunu gösteriyorsa, o zaman tam olarak nerede bir şeyler biriktirilebileceğini ve ailenin nasıl daha ekonomik bütçe yapabileceğini kontrol etmek gerekir.

Aile bütçesi asla aşılmamalıdır.

Aksine: Mümkünse her ay belirli bir miktar ayırmanız tavsiye edilir. Ailenin ek paraya ihtiyacı olabilir, çünkü çamaşır makinesinin tamir edilmesi gerekiyor ya da çocuklar sınıf gezisine gidiyor. Aile bütçesinde bu tür harcamalar da dikkate alınırsa ne kadar iyi.

Sümeyra Kula Satık

Zerrece tamahım yoktur şu Dünya varına, Rızkımı veren Hüda'dır kula minnet eylemem.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba