AileBebeklerÇocukOyunlar

Bebeğinizle Oynayabileceğiniz Gölge Oyunları

Gölgelerle oynayarak görsel becerilerini geliştirin

Bebeğinizle Oynayabileceğiniz Gölge Oyunları

Gölge Oyunları

Bebeğiniz yaklaşık 7 ila 8 aylıkken, hareket, ışık, desenler ve gölgeler keşfetmeye başladığını fark edeceksiniz. Örneğin, bebeğiniz hiç alışmadığı halde televizyonu farkederek birdenbire tamamen donmuş hale gelebilir.

Işık ve karanlık arasındaki zıtlık bebeğinizin ilgisini gerçekten çekecek. Bebeğinizin becerilerini daha iyi keşfetmesi için yeni oyunlarla teşvik etmek önemlidir. İçeride ve dışarıda eğlenceli ve kolay gölge oyunları oynayarak görsel izleme becerilerini daha da geliştirmelerine yardımcı olmak için yeni keşfedilen farkındalıklarından yararlanabilirsiniz.

 

 

 

Gölgeler Nasıl Kullanılır?

  • Kendinizi bir ışık kaynağı arasında konumlandırın. Bebeğinizi kucağınıza oturun ve duvara bir el feneri tutun veya dışarı çıkın ve parlak, açık bir günde güneşden faydalanın.
  • Bebeğinize kendi gölgeniz kadar onların gölgesinide gösterin. Kendinizin ve bebeğinizin parmaklarını ve ellerini hareket ettirerek küçük hareketler yapın.
  • İnsanların hareket ettikçe gölgelerinin de hareket ettiğini bebeğinize göstermek için daha fazla hareket kullanın veya nesneleri kaldırın.
  • Ellerinizle gölge kuklaları yapın.
  • Dışarıda oynarken veya yürüyüşe çıkarken görebileceğiniz gölgeleri işaret edin: ağaçlar, arabalar, bebek arabası, kendi gölgeleriniz vb.

Gölge Kuklası Kaynakları

Gölge kuklaları bebeğiniz için gerçekten eğlenceli ve teşvik edici olabilir ve en iyisi, bir kuruşa bile mal olmazlar! Gölge kuklacılığının geniş dünyasında, kesinlikle basit tavşan kulaklarıyla sınırlı değilsiniz, bu yüzden yaratıcı olmaktan çekinmeyin.

Ayrıca size gölge kuklaları yapmayı öğreten veya önceden kesilmiş kuklaları dahil etmeyi öğreten birkaç basılı kitap da vardır. İşte birkaç öneri:

Bebeğinizin Vizyonunu Teşvik Eden Diğer Yolları

  • Göz teması kur. Bebekler yüzleri tanımayı çok erken öğrenirler, bu nedenle bebeğinizin gözlerinin açık olduğu anlardan yararlanın.
  • Gülümseyin, komik suratlar yapın ve dilinizi dışarı çıkarın. Tıpkı bebekler yüzleri erken tanımayı öğrendikleri gibi, yüz hareketlerini nasıl taklit edeceklerini de hızlı öğrenirler.
  • Bebeğinizi kendi yansımasıyla tanıştırın. Bebeğinizin aynanın önünde kendisine bakmasını sağlayın. Yansıtılmış hareketler gerçekten canlandırıcıdır.
  • Bebeğinizin yüzünden 20 ila 30 cm uzakta bir oyuncak veya başka bir nesne tutun. Çalkalayın ve yan yana hareket ettirin. Bebeğiniz nesneyi tanıyacak ve hareketlerini izleyecektir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba