İçecek TarifleriMutfakSağlıklı Beslenme

Muz Pişirme Tarifi ve 8 Faydası

Muz Pişirme Tarifi ve Faydaları

Muzu Pişirerek veya Haşlayarak Tüketmenin 8 Faydası

Muz pişirmek stresi azaltmaya, kilo vermeye, kabızlıkla savaşmaya ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

Muzu Pişirerek veya Haşlayarak Tüketmenin 8 Faydası
Muzu Pişirerek veya Haşlayarak Tüketmenin 8 Faydası

Muz, tatlı olarak tadını çıkarmak veya damak tadımızı memnun etmek için birçok tatlı yemeğe eklemek için iyi ve lezzetli bir meyvedir. Ancak sadece mutfak yararları değil, aynı zamanda vücudumuz için birçok sağlık yararı vardır.

Muz, güçlü antioksidanlara sahip bir meyvedir ve çeşitli hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vitaminler, proteinler ve tiamin, riboflavin, niasin ve folik asit yoluyla harika bir enerji kaynağı içerir. Ayrıca muz sindirim sisteminin işleyişini düzenler, regl sorunu yaşayan kadınlara yardımcı olur, vücudu güçlendirip direncini artırır, kaygıyı azaltır ve uykuyu kolaylaştırır.

Muz Tüketmenin Avantajları:

1: Stres

Stresin sağlığımız üzerinde olumsuz bir etkisi vardır, metabolizmayı hızlandırır ve vücuttaki potasyum seviyesini artırır. Potasyum oranı yüksek olan ve vücudun serotonine dönüştürdüğü bir protein olan triptofan içeren muz, kalp ritmini normalleştirmeye, sakinlik ve dinginlik getirmeye yardımcı olabilir.

2: Bağırsak Florası Sağlığı

Muz, bağırsak florasını harekete geçirmeye yardımcı olan probiyotikler açısından zengindir. Kolon için hafif bir müshil görevi görür, gaz ve şişkinliği azaltır. Ayrıca içerdiği pektin toksinleri ve ağır metalleri vücuttan atabilir.

3: Tansiyon

Muzda bulunan potasyum kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. Her sabah bir muz yemek tavsiye edilir. Tuz ve doymuş yağları azaltmakla birlikte düzenli muz tüketiminin felç riskini %24 oranında azaltabileceğine dikkat edilmelidir.

4: Kilo kaybı

Muz, suda çözünür lif bakımından zengin olması nedeniyle, bağırsakları düzenli olarak boşaltmaya ve hafiflik hissi uyandırmaya yardımcı olduğu için kilo kaybını destekler. Su ve lif mideyi hızla doldurur ve tokluk hissi sağlar, bu da aşırı tüketim ve atıştırmayı önleyebilir. Ek olarak, muzun en önemli besinsel faydası olarak kabul edilen yağ yakan bir enzim olan lipaz içerir.

5: Depresyon

Muz, serotonine dönüşen ve vücut üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olan bir protein olan triptofan içerir. Bu yüzden bir muz serotonin seviyesini yükseltmek için yeterlidir. Kendinizi rahatlamış ve mutlu hissedeceksiniz.

6: Sigara bırakma

Muz, vücudun nikotin eksikliğini telafi etmesine yardımcı olan B6 vitamini, potasyum ve magnezyum açısından zengindir.

7: Anemi

Kansızlıktan muzdarip olduğunda muz vazgeçilmezdir. Yüksek demir içeriği nedeniyle kandaki hemoglobin üretimini arttırır.

8: Konsantrasyon

Muz, büyük miktarda potasyum içerir ve konsantrasyonu ve öğrenme yeteneğini destekler.

İyi bir rahatlama için muz içeceği

Bu içecek için herhangi bir böcek ilacı içermeyen organik muz kullanılması tavsiye edilir.

İçindekiler :

1 organik muz ve biraz tarçın

Hazırlık :

Muzu soyun ve dilimleyin.

Onları kaynar su dolu bir tencereye koyun ve yaklaşık on dakika pişmelerine izin verin.

Muz dilimlerini bir kevgir ile çıkarın ve bir tabağa koyun.

Suyu bir bardağa dökün, gerekirse biraz tarçın ekleyin ve içeceği yatmadan önce için.

Ayrıca muz dilimlerini ezip biraz tarçın serpebilirsiniz. İnfüzyona eşlik edecek şekilde tadını çıkarın.

Tehlike :

Tarçın içeriğinden dolayı bu içecek hamile veya emziren kadınlar için önerilmez. Bu baharatların aşırı kullanımı taşikardiye neden olabilir.

Ezgi Evliyaoğlu

Evli ve iki çocuk annesi :)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba