AileAile PsikolojisiSağlık

Öfke Nedir? Öfkemi Nasıl Yönetebilirim?

ÖFKE NEDİR ?

Öfke aslında; mutluluk, sevinç, heyecan, şaşkınlık gibi oldukça doğal, insani, evrensel ve sağlıklı bir duygudur. Yanlış bir davranışa maruz kaldığımızda, haksızlığa uğradığımızda hissettiğimiz de öfkeleniriz. Sağlıklı olarak ifade edildiğinde yapıcı ve kişiler arası iletişimi düzeltici olabilen bir duygudur Öfke.

Öfkenin sağlıklı ve işe yarar olabilmesi için öncelikle varlığının kabul edilmesi ve tanınması gerekir Öfkenin ifadesi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir Genelde insanlar öfke ile ilgili olarak ne kadar sıkıntıları olsa da genellikle bunu kabul edip konuyla ilgili yardım istemek yerine öfke ve benzen duygularını daha çok bastırmaya, inkar etmeye ve yok saymaya çalışırlar.

Öfkenin ne bastırılması ne de inkar edilmesi sağlıklı ve etkili bir ifade yolu değildir. Sonuçta her tür öfkenin kişiye içinde bulunduğu durumla ilgili bilgi verir. Dolayısıyla öfke kişiyi bir problem olduğunda uyarır ve kendisine zarar verici veya saldırgan davranma eğiliminden kişiyi haberdar eder. Öfkenin sağlıklı olarak yaşanıp ve yönetilebilmesi için kabul edilmesi, nedenlerinin ve biçiminin anlaşılması ve kesinlikle saldırgan tepkilere dönüşmeden kontrol edilmesi gereklidir

ÖFKEYİ DENETLEMEYE YÖNELİK GENEL ÖNERİLER

Kendi öfkenizi tetikleyen durumları tanımlayın. Daha çok hangi durumlarda öfkeleniyorsunuz fark edin

Derin nefes alın, nabız atışlarınızı ve nefesinizi kontrol altına alın
Kendi kendinizi sakinleştirmeye yönelik egzersizleri düzenli olarak yapın
Kendinize,sizi sakinleştirecek cümleler söyleyin
Kendinizi, kontrol etme konusunda kararlı olun
Çevrenizdekileri, öfkelendiğinize dair bilgilendirin. Suçlamadan sizi neyin öfkelendirdiğini uygun ifadelerle iletin.
Kendinize zaman tanıyın.

Eğer mümkün ise kendinizi öfkeli olduğunuz ortamdan hemen uzaklaştırın ve sorunla ancak kontrolünüzü yeniden kazandığınızda daha sakin olduğunuzda uğraşın
Problem ne ise açıklığa kavuşturmaya çalışın ve nasıl çözeceğinize odaklanın.
Kişisel saldırılara cevap vermeyin, kişiselleştirmekten kaçının

TEDAVİ

Öfke kontrol bozukluğu tedavisinde temel amaç, öfkenin tamamen ortadan kaldırılması değil; diğer duygular da olduğu gibi öfkenin ve buna bağlı gösterilen tepkilerin nasıl kontrol edilebileceğinin öğrenilmesidir. Bu amaç doğrultusunda özellikle psikoterapinin (konuşma terapisi) oldukça etkilidir.

Psikoterapi yöntemleri söz konusu olduğunda öfkenizin altında yatan olası sebepleri keşfedebilir, öfkeyi nasıl kontrol edebileceğinizi ve sağlıklı bir şekilde dışa vurabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Böylelikle kısa sürede öfkenin fizyolojik, duygusal ve bedensel yansımalarının üstesinden gelebilirsiniz.

Eğer “öfkemi kontrol etmekte zorlanıyorum”, “öfkem hayatımı etkiliyor” diyorsanız veya öfke kontrol bozukluğu yaşadığınıza inanıyorsanız bu konuda uzman desteğine başvurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba