Sağlık

Bu Yazı Tam Dişinize Göre

Bu Yazı Tam Dişinize Göre

Amcam bir diş hekimi. Onun da diğer diş hekimleri gibi hastalarına baktığı bir koltuğu var. Geçen gün yanına gittiğimde koltuğa uzanmamı söyledi. Beni birden ter bastı. Kalbim küt küt atmaya başladı. İtiraf etmek gerekirse biraz korktum. Tabii bir taraftan da durumu amcama çaktırmamaya çalıştım. “Korkma yeğenim, sadece dişlerine bir bakacağım.

Diş Hekimi
Diş Hekimi

Amcamın sesi beni biraz sakinleştirse de tam anlamıyla rahatladığım söylenemez. Yine de çaresiz, koltuğa uzandım. Ağzımı açtım. Bir baktı amcam, sonra, tamam kalkabilirsin, dedi. Bu kadar mı yani, dedim.

Yaşadığım heyecan bunun için miydi?

Amcam dişlerimin sapasağlam olduğunu, bir tane bile çürük olmadığını söyledi. Zaten çürük olamazdı. Çünkü dişlerimi her gün fırçalarım.

Peki fırçalamadığımızda dişlerimiz neden çürürdü?

Bu soruyu amcama sorduğumda, eline bir diş protezi alıp anlatmaya başladı.

Diş protezi
Diş protezi

Diş, besinleri koparmaya ve öğütmeye yarar, diyerek başladığı cümleden sonra neler neler anlattı. Ben şimdi size aklımda kalanları söyleyeceğim. Dişlerimizin hepsinin bir adı varmış. Kesici dişler, köpek dişleri, azı dişleri… Ayrıca şekilleri birbirinden farklıymış. Bunun sebebi de görevleriymiş. Mesela ön dişler, yiyecekleri koparmak için keskin bir şekle, azı dişler ise öğütmek için düz bir yüzeye sahipmiş.

Amcamın anlattığı her şey aklımda kalmadı. Ama dişlerimizin neden çürüdüğünü anlattığı kısmı kelimesi kelimesine hatırlıyorum. Özellikle şekerli yiyecekleri yediğimizde ve dişlerimizi fırçalamadığımızda oluşan bakteriler dişlerimizde oyuklar açılmasına neden oluyormuş. Bu da dişlerimizin çürümesine ve ağrımasına yol açıyormuş. Diş ağrısını yaşayan bilir arkadaşlar. Benim bir defa başıma geldi. Gerçekten çok kötü bir ağrı. Onun için dişlerimize iyi bakmalıyız ve günde iki defa fırçalamaya özen göstermeliyiz.

Yoluyla
Yazar: Zeynep OnarÇizen: Osman Büyükmutlu
Kaynak
Kaynak: Diyanet Çocuk Dergisi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba