AileÇocukÇocuklar

Çocuğunuz sorumluluklarını biliyor mu?

Çocuklarımıza sorumluluk duygusunu nasıl aşılarız?

Çocuğunuz Sorumluluklarını Biliyor Mu?
Çocuğunuz Sorumluluklarını Biliyor Mu?

Merhaba eskablog ailesi :)

Biz ebeveynler olarak isteğimiz çocuklarımızın zaman içerisinde kendi başına ayakta duracak, bilgi ve donanımlarıyla hayatını devam ettirecek, bağımsız, kendine yeten, başarılı ve mücadeleci bir birey olmasıdır.

Bunu sağlamanın en önemli yollarından birisi de çocuklarımıza sorumluluk duygusu aşılamaktır. Çocuklarda güven ve sorumluluk paralel olarak gelişir.

1-3 yaşındaki çocuklar düşürdükleri bir nesneyi yerden kendileri alabilir, oyuncaklarını oyuncak kutusuna koymayı başarabilirler. Çocukların bu sorumluluklarını siz üstlenmemelisiniz ki ilerde de ayakları üstüne basan, her işini kendisi halledebilen bireyler yetiştirelim :) Çocuğumuza kendi başına bir mandalinayı soymayı, arkadaşlarıyla oynarken anlaşmazlıklarda kendi başına sorunlarını çözebileceğini söyleyerek onu teşvik etmelisiniz.

5-6 yaşındaki çocuklarımıza bir yumurta verebilir ve bir hafta boyunca yumurtayı kırmamasını, yumurtanın onun sorumluluğunda olduğunu, ona iyi bakmasını söyleyebilirsiniz. Böylelikle yumurtaya olan sorumluluğu başlar ve verdiğiniz bu görevi oyun yoluyla nasıl da başardığını görmüş oluruz.

Tabi ki kendisine verilen bir sorumluluğun üstesinden geldiği zaman onu takdir etmeyi de ihmal etmemelisiniz. Aynı zaman da çaba gösterip uğraşmasına rağmen bir şeyi gerektiği gibi yapamayıp yardım istiyorsa ona yardımcı olmalı nasıl yapıldığını anlatıp yol göstermeliyiz.

Bunların yanında yapacağımız en önemli şey de çocuklarımıza doğru örnek olmak..Unutmayalım, çocuk anne babanın yansımasıdır 🌸🌸

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba