ÇocuklarNedir?

Doğal İnci Nedir ? – Nasıl Oluşur ?

Merak ediyorum...

Eskiden beri insanlar tarafından değerli bir mücevher olarak kullanılan doğal incilerin çoğunun kaynağı istiridyelerdir.

Doğal İnci Nedir ? - Nasıl Oluşur ?
Doğal İnci Nedir ? – Nasıl Oluşur ?

İncinin istiridye içerisinde oluşması, aslında istiridyenin kendini koruma mekanizmasının sonucudur. Bu sert kabuğun içerisinden geçen çeşitli organizmalar, bir kum tanesi ya da herhangi bir parçacık istiridye tarafından yabancı madde olarak algılanır.

İstiridye, kendini korumak için bu yabancı maddeyi sert, katı, güçlü ve parlak yapıdaki sedef mineraliyle sarmaya başlar. Zaman geçtikçe daha çok sedef ile kaplanan yabancı madde, parlak ve sert bir taşa, yani inciye dönüşür.

Sedef minerali, normalde istiridye tarafından kabuğun iç katmanını korumak amacıyla üretilir, aynı zamanda istiridye kabuğunun iç katmanına da rengini verir. Aragonit adı verilen bir çeşit kalsiyum karbonat kristalinden oluşur.

İnci, oluşurken içerisinde bulunduğu canlının yaşamını etkilemez.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Aileniz İçin Zamanı Yönetmenin 11 Yolu Çocuklar İçin 10 Adımda Kolay Peynir Yapımı Gökyüzünü Kim Boyadı? Çocuklarımızı Tanımanın 3 Yolu! Çocuklarımızın İbadete Alıştırılması Petroglif Merhaba